14 gudrības, kā ikdienas steigā nezaudēt enerģiju un prieku

Tas brīdis ir klāt – mēs atkal atvadāmies no vasaras, jauniem spēkiem pilnu dūšu steidzot pretim izaicinājumiem, ko sev kabatā līdzi nes zelta dzīpariem greznotais rudens. Neatkarīgi no tā, vai septembris iesācies skolas solā vai pludmales čībiņas nomainot pret ofisa solīdajām tupelītēm, ikvienam dikti svarīgs kļuvis jautājums, kā pēc iespējas veiksmīgāk paveikt darāmos darbus, vienlaikus saglabājot dzīvesprieku un možu garu. Šoreiz vēlamies dalīties ar 14 vērtīgiem padomiem, kā būt produktīvam – jaunu Ameriku gan atklājuši neesam, taču viss ģeniālais patiesībā izrādās vienkāršs, vai ne?

Vecais, labais plānotājs

Pētījumi liecina, ka viens no lielākajiem stresa cēloņiem ir pienākumi, kas aizķērušies karādamies gaisā un kuru izpilde nav pārdomāti ieplānota. Lai no tā izvairītos, paņem beņķīti, maķenīt piesēdi un lēnā garā uzraksti savus gada, mēneša, nedēļas un visbeidzot dienas plānus – kārtīgi definē uzdevumus, aprēķini to īstenošanai nepieciešamo laiku un iztēlojies, kādu vēlies redzēt rezultātu, lai par paveikto justu gandarījumu. Plānus uzliekot uz papīra, domas kļūst skaidrākas – kad tas izdarīts, lietas vienu pēc otras varēsi atrisināt kā pa sviestu.

Izvērtēt prioritātes

Brīžos, kad darbi vajā uz katra stūra gluži kā nelabais, sadali tos pēc prioritātēm, kā pirmos paveicot tos, kuri ir mazāk svarīgi, taču, kurus neizpildot tagad un tūlīt, iespējams dabūt pa biksēm. Pēc tam pievērsies pārējiem darbiem, izvērtējot, kuram no tiem ir lielāka nozīme, un vienmēr paturi prātā likumu – ja kaut ko iespējams paveikt 2 minūšu laikā (atbildēt uz e-pastu, izmazgāt kafijas krūzīti), dari to uzreiz, tādējādi izvairoties daudziem sīkumiem, kuri dienas beigās sēž uz nerva.

Nepareizas apņemšanās

Vai zini, kāds ir viens no izdegšanas sindroma galvenajiem iemesliem? Tiecoties pēc pārlieku augstiem standartiem un nespējot tos sasniegt, rodas iekšējs spiediens, vainas apziņa un sajūta, ka es tak esmu viens riktīgs āzis, kas agri vai vēlu noved pie tā, ka entuziasms noplok līdz ar zemi un darīt gribās pilnīgi neko. Tā vietā, lai no sevis gaidītu tūlītējus kosmiskus panākumus, ceļā uz diženo virsotni ik dienas izvirzi mazos mērķus – katru reizi, kad paveic ieplānoto, organisms Tevi apbalvo ar dopamīnu jeb laimes hormonu, kas, savukārt, dāvā motivāciju un enerģiju turpināt iesākto, turklāt liek izjust patiesu gandarījumu par sevi un paveikto darbu.

Reizēm vienkārši vajadzīga neliela atpūta – uzdāvini sev relaksējošu SPA piedzīvojumu!

Apzinies savu enerģijas līmeni

Stundu stāvu domādama… Teju ikviens no mums kaut reizi dzīvē piedzīvojis brīdi, kad jāpaveic pavisam vienkāršs uzdevums, taču vienīgā ainava, kas paveras prātā, ir vējā mētāts salmu kunkšķis sausa tuksneša vidū. Lai darbi uz priekšu ritētu raiti, vēro savu ķermeni un apzinies, kurā dienas laikā jūti vislielāko enerģijas pieplūdumu – kādam cīrulim tās, iespējams, ir rīta stundas, kādam vēls vakars vai pat nakts, taču, gudri izmantojot savu bioloģisko ritmu, pāris stundās iespējams paveikt daudz vairāk, nekā pieķeroties darbiem tad, kad acis, gluži kā Misteram Bīnam, jāatsprauž ar sērkociņiem.

Būt šeit un tagad

Lai darba dienas beigās čaiņiks pavisam neuzietu gaisā un mājiniekiem nebūtu jāpiedzīvo kārtīgs vulkāna izvirdums, satraukto prātu un burbuļojošās emocijas iespējams piezemēt ar meditācijas palīdzību – tas nebūt nenozīmē, ka Tev, lotosa pozā sēdot, stundām ilgi jāvelk dziļdomīgs ommmm, taču pat dažas minūtes pilnībā pieslēdzoties šim mirklim un apzinoties to, kas notiek Tevī un pasaulē apkārt, spēs palīdzēt rast miera sajūtu un veiksmīgāk risināt problemātiskas situācijas.

90/20 princips

Turpinot ar pavisam praktisku padomu – ir zinātniski pierādīts, ka visefektīvāk darbu iespējams organizēt, vadoties pēc 90/20 principa: 90 minūtes visu enerģiju veltot darbam, savukārt pēc tam 20 minūtes darot ko pilnīgi pretēju. Tas nozīmē, ja 90 minūtes esi cītīgi strādājis pie datora, turpmākās 20 būtu jāvelta pastaigai vai kādām citām fiziskām aktivitātēm, un otrādāk – ja 90 minūtes darbs bijis fiziski aktīvs, atpūtai paredzētās 20 minūtes ieteicams palasīt grāmatu, aprunāties ar cilvēkiem vai veikt kādu citu intelektuālu uzdevumu. Pētījumi vēsta, ka atpūtas periodā organisms iznes atkritumus un atbrīvo sevi no toksiskām vielām, kas uzkrājušās iepriekš minēto 90 minūšu laikā, savukārt, ja pauze netiek ievērota, pasliktinās pašsajūta, krītas imunitāte un, īsāk sakot, Tu sāc justies kā staigājoša miskaste.

Uzlabo savu veselību un pašsajūtu, izmantojot akupresūras paklājiņu!

Kad feisbuks traucē

Jā, jā – mēs zinām, cik forši ir skatīties smieklīgus video un memes pašā darba dienas plaukumā. Tomēr, lai saglabātu produktivitāti un īstenotu nospraustos mērķus, vispirms maksimāli izolē sevi no lietām, kas varētu novērst uzmanību no darba procesa – sociālie tīkli, izlecoši paziņojumi vai kolēģis pļāpu taša visai bieži mēdz izsist no sliedēm, taču pierādīts, ja cilvēks veic darbu vismaz 10 minūtes un tad tiek iztraucēts kaut uz dažām sekundēm, laiks, kas nepieciešams, lai pilnvērtīgi pieslēgtos uzdevumam no jauna, var aizņemt pat 25 minūtes. Kaut kā vairs negribās čekot Instagram, vai ne?

Ieplānot laiku nepatīkamajam

Īsi un konkrēti – ja paredzēta nepatīkama saruna ar kolēģi, smags telefona zvans vai kāda cita lieta, kas sēž uz kakla kā lietuvēns, neatliec to uz nezināmu laiku – nenokārtotas problēmas nomāc sirdi, tāpēc ieplāno konkrētu laiku, kurā tām pievērsīsies, un līdz tam vienkārši let it go, zabuķ ob etam jeb vienkārši nedomā par to.

Sakārtota darba vide

Izrādās, ietekmēt savu produktivitāti iespējams pat tik elementārā veidā, kā vienkārši sakopjot vidi sev apkārt – kārtība uz galda palīdz ieviest kārtību arī prātā, savukārt haoss novērš domas un traucē fokusēties uz veicamo uzdevumu.

Cilvēks, kuram uzticēties

Gandrīz neviens ievērojams sportists, mūziķis vai veiksmīgs cilvēks uz sava goda pjedestāla nav nonācis tāpat vien. Mērķtiecība, neatlaidība un smags darbs nav vienīgais, kas viņus vieno – ceļā uz panākumiem ikvienam no mums nepieciešams kāds, kurš iedvesmo, motivē un reizēm sadod pa tauri, atgādinot, kas esi un uz kurieni dodies, lai savus mērķus sasniegtu daudz ātrāk un grūtību brīžos nespētu tā vienkārši mest plinti krūmos.

Atceries, kāpēc sāki

Būsim reāli – pat vislabākais darbs vienā brīdī var būt totāli līdz rīklei, ja kaut kas neizdodas kā plānots, pēkšņi jāsaskaras ar negaidītām grūtībām, kolēģim uznākusi burkšķamā diena vai Tu pats no gultas izvēlies ar kreiso kāju. Lai brīžos, kad zūd motivācija, ar jaunu spēku un enerģiju varētu mesties darbos, acu priekšā vienmēr turi savus kāpēc – pieraksti, kādēļ izvēlējies tieši to, ko dari, un sagatavo savu sapņu vizualizāciju (nē, tā nav tikai ceturtklasnieku padarīšana – ir pierādīts, ka dream board, uz kuru lūkojies ik dienas, ievērojami paaugstina motivāciju sasniegt redzamo).

Tās mazās laimītes

Nav noslēpums, ka brīžos, kad emocionāli jūtamies labi, arī darbi sokas uz priekšu daudz raitāk. Mēs ticam, ka dzīve ir jāsvin katru dienu un pozitīvas sajūtas ir jākultivē, tādēļ, lai cik aizņemta būtu Tava ikdiena, vienmēr atrodi laiku lietām, kuras acīm liek iemirdzēties maķenīt spožāk – pavadi laiku ar cilvēkiem, kurus mīli, palutini sevi ar kvalitatīvu masāžu, bez sirdsapziņas pārmetumiem noštopē Cielaviņu vai dari jebko citu, kas Tevi padara laimīgu.

Kvalitatīvs naktsmiers

Pārsteidzoši, taču pat viena negulēta nakts ķermenim spēj nodarīt lielu postu – miega laikā limfātiskā sistēma darbojas 10 reizes aktīvāk nekā nomoda stāvoklī, attīrot organismu no toksīniem un citiem draņķiem, turpretī neizguļoties krītas imunitāte, ievērojami paaugstinot iespēju saķert vīrusus, palielinās apetīte, kas ar laiku var novest pie aptaukošanās, prāts nav skaidrs un domāšana sagādā pamatīgas grūtības, nemaz nerunājot par to, ko bezmiegs nodara emocionālajam stāvoklim un, protams, izskatam. Rūpējies par savu ķermeni – padomā arī par fiziskām aktivitātēm, sabalansētu uzturu un vienkārši veselīgu dzīves ritmu.

Saldākam naktsmieram izvēlies Latvijā ražotu gultas veļu!

Tvert vieglāk

Life is life, na na na na na… Mēs dzīvojam pasaulē, kurā vakardiena neeksistē, rītdiena nav apsolīta, taču mums ir dāvāta šodiena – mirklis, kuru izgaršot līdz vissmalkākajai niansei vai nu tas rūgts, vai salds. Kalniem pāri citi kalni būs, bet Tu sper, sper to vieglo soli pāri tiem un vienmēr atceries, ka nekas nav uz visiem laikiem – skumjas nomainīs prieks, prieku agri vai vēlu skumjas, grūtības mīsies ar panākumiem un, kad nāks jauni sūdi, vecie aizmirsīsies. Tver dzīvi vieglāk!

Jaunām gudrībām, prasmēm un sapņu virsotnēm bagātu rudens sezonu vēlot,
Tavs Pērkam Kopā