Katram sava Rīga – atklāj to no jauna! Purvciems, Pļavnieki un to apkārtne

“Tā daļa Rīgas, tā daļa manas Rīgas,” skan prātā meldiņš, un Tu, kurpju auklas cieši sējis, dodies ceļā redzēt, piedzīvot, sajust un izgaršot to, kam ikdienā simtiemreiž garām skriets. Pērkam Kopā līdz ar rakstu sēriju “Katram sava Rīga – atklāj to no jauna!” aicina iepazīt savu apkaimi jeb mikrorajonu, apmeklējot vietas un baudot lietas, kas šķietami pierastas, taču spēj pārsteigt atkal no jauna. Izstaigājot pazīstamās ielas, dodies tālāk vēl, bet, ja dzīvo citviet, nāc un raugi, ka galvaspilsēta nav tikai Vecrīga vien – starp hruščeņu pagalmiem un aizaugušiem mežiem pulsē skaistā un nepieradinātā Rīgas sirds.

Purvciems jeb mīļi dēvētais purčiks

Reiz patiesi bijis teju neizbrienams purvs, kurā, kā vēsta nostāsti, nogrimis ne viens vien cilvēks, pajūgs un lops, Purvciems no kūdraina zemes pleķīša cauri laikiem un varām attīstījies par lielāko Rīgas mikrorajonu. Deviņpadsmitajā gadsimtā Purvciemu, tolaik sauktu par Hausmaņa purvu, sāka apbūvēt ar nelieliem koka namiem un piemājas dārziņiem, taču intensīva celtniecība norisinājās padomju laikā, kad betona daudzstāvu ēkas saauga gluži kā sēnes pēc lietus. Vai zināji, ka vienmēr rosīgā Dzelzavas iela, uz kuras vēl arvien atrodas leģendārais pirmais Rīgas lielveikals “Minska”, pagājušā gadsimta četrdesmitajos gados tika iecerēta kā lidmašīnu skrejceļš? Iepazīsti kolorīto purčiku!

Biķernieku mežs

Skaistais priežu mežs ir lieliska vieta pastaigām un aktīvai atpūtai jebkurā gadalaikā, turklāt vienlaikus tajā vari apskatīt vienu no iespaidīgākajiem memoriāliem, kas radīts par godu Otrajā pasaules karā bojā gājušajiem ebrejiem. Tāpat mežā atrodas arī Biķernieku trase – tajā notiek dažādas sacīkstes, kuras klusītēm paķīķerēt caur žogu, nemaksājot par biļetēm, savukārt pārējā laikā trasi iespējams izmantot pēc saviem ieskatiem, piemēram, braukšanai ar skrituļslidām vai slēpošanai.

Atpūtas, bērnu rotaļu un aktivitāšu laukums pie Ušakova kepkas

Kas par Ušakova kepku?! Lepni to varam dēvēt par Rīgas kalnu, taču realitātē tas ir mazliet vairāk nekā 36 m augsts uzbērums uz bijušās atkritumu izgāztuves vietas blakus Deglava ielai. Pagaidām tas norobežots ar žogu, jo nav pagājis pietiekami daudz laika, lai varenais kalns būtu drošs lietošanai, taču blakus tam atrodas fantastisks atpūtas laukums ar galdiem, krēsliem un mangālīšiem, kur vasaras tveicē uzcept pa desiņai un, ja kāds drosmīgāks, arī izmesties peldkostīmā, lai drusku pasauļotos. Teju blakus atrodas arī salīdzinoši nesen atvērtais sporta un aktīvās atpūtas centrs – tajā atradīsi āra trenažierus, plašu un interesantu bērnu rotaļlaukumu, futbola, basketbola un florbola laukumus, kā arī vēl daudz ko citu feinam laikam kopā ar ģimeni vai draugiem.

Viesnīca “Felicia”

Jā – šikas viesnīcas atradīsi ne tikai Rīgas centrā, bet arī mūsu pašu mīļajā Purvciemā. Viesnīca piedāvā nakšņošanu gaumīgos numuriņos un gardas vakariņas restorānā, savukārt visādiem godiem vai vienkārši atpūtai iespējams izīrēt telpu ar baseinu un pirtiņu.

Leģendārais Ķīnas mūris un tā apkārtne

Ne te Ķīna, ne gluži mūris, bet daudzstāvu dzīvojamā ēka, kas vienā laidumā slejas no Stirnu līdz pat Vaidavas ielai, ir patiešām vēsturiska vieta, par kuru kādu teiksmu zinās pastāstīt gan uz piemājas soliņa sēdošas vecmāmiņas, gan katrs sevi cienošs jauneklis trīs svītru biksēs. Pretim neparastajai ēkai saglabājies Purvciema tirdziņš, unikālais naktsklubs “Rigonda”, kā arī padomju laiku draudzības un vienotības simbols veikals “Minska” (Minskā, savukārt, vēl arvien atrodas veikals “Rīga”). Franču projekta kukuružņicas jeb kukurūzas tipa mājas, starp poliklīniku un tirgus aizkulisēm noslēpies mājīgais “Ezītis miglā”, mazās tirdzniecības būdiņas un second hand veikaliņi uz katra stūra – te nudien būs ko redzēt.

“Mēness boulings”

Īsi un konkrēti – feina vieta, kur uzspēlēt boulingu vai biljardu un iedzert alu skaļā un azartiskā atmosfērā.

Armēņu nacionālās virtuves restorāns “Erebuni”

Šķietami necilā vietā, Deglava un Nīcgales ielas krustojumā, atrodas patiešām apslēpta pērle – restorāns “Erebuni”, kurā ne tikai vienkārši nogaršot dažādus autentiskus armēņu virtuves ēdienus, bet galvenokārt baudīt tos mazos, jaukos koka namiņos. Restorāna teritorija priecēs arī acis – vasaras sezonā tajā plaukst koši ziedi, slejas stalti koki un burbuļo strūklakas.

Restorāns un veikals “Ķirsons māja” 

Vēl viena vietiņa, netālu no iepriekš pieminētā Ķīnas mūra, kur gardi paēst vai iegādāties kādus no smeķīgajiem LIDO produktiem. Restorāns ieturēts gaumīgā senlatviešu stilā, savukārt ēdienkartē atradīsi kā vecos, labos štovētos kāpostus ar ceptām desiņām, tā kvalitatīvus burgerus.

Ballīšu vieta “Lounge Neo Club”

Drusku citā purčika galā paslēpusies superīga vieta neaizmirstamām ballītēm – “Lounge Neo Club” patiks urbānā stila cienītājiem, kas savus svētkus vēlas pavadīt vienā kārtīgā tresī, tresī vaibā. Plaša deju zāle, skatuve, lampas ar neona apgaismojumu un pat dūmu mašīna – viss nepieciešamais lieliskam burziņam.

Krodziņš “Vecais Pēteris”

Visādi krodziņi pa labi, pa kreisi mētājas, taču “Vecais Pēteris”, kas mājo mazā būdiņā iepretim Rīgas 64. vidusskolai, izceļas ar “Izaicinājuma burgeru” – 2,5 kg smagu burgera un frišku komplektu, ko, pierādot savas spējas, lepni notiesāt vienam draugu priekšā vai sadalīt uz visu kompāniju.

Pļavnieki un to tuvējā apkārtne

Vari vien nojaust – ja tagadējā Purvciema teritorijā reiz pletās purvs… Jā, pirms Pļavnieki kļuva par vienu no Rīgas mikrorajoniem, līdz pat pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem tā vietā bija vieni vienīgi plašumi ar pļavām un līdzenumiem. Kā purčikā hruščovkas, tā pļavās viena pēc otras tika celtas masīvas deviņstāvenes, gluži kā augstas betona sienas, radot vienmuļu un smagnēju noskaņu, taču mūsdienās tieši Pļavnieki un to tuvējā apkārtne izvēlēta par daudzu modernu projektu attīstīšanas vietu. Re, te čupiņa ideju, ko darīt vienā no Rīgas jaunākajām apkaimēm!

Pļavnieku Zaļā birzs

Starp augstceltnēm un vienmēr rosīgām ielām, Zaļā birzs ir skaists parks, kurā smelties mieru un baudīt dabas tuvumu pašā rajona viducī. Parka galvenais lepnums ir staltie bērzi, kas, cieši jo cieši piekļāvušies viens otram, rada savdabīga meža sajūtu, savukārt izbūvētie soliņi ļauj uz mirkli piesēst un starp automašīnu izplūdes gāzēm ieelpot arī kādu svaiga gaisa malku. Turklāt, šķērsojot Deglava ielu, otrpus parkam (kas teritoriāli jau ir Purvciems) atrodas pieminētā Ušakova kepka ar visiem saviem labumiem.

Konditoreja “Mārtiņa beķereja”

Dodoties iepazīt Pļavniekus, svaigi ceptu bulciņu smaržu sajutīsi jau pa gabalu – pie “Mārtiņa beķerejas” rinda teju vienmēr slejas pat ārpusē. Ja iekrājušās melnās kapeikas, šī ir labākā vieta, kur tās likt lietā – mīkstās kanēļmaizītes, bagātīgās šokolādes bulciņas vai smeķīgie speķa pīrādziņi te maksā vien dažus desmitus centu. Tāpat Pļavniekos vairākkārt vari uzdurties čebureku bodītēm – smaržo dikti labi, bet, ja nodegustēsi, atbildību par iznākumu uzņemies pats.

Autentiskais Lubānas tirgus

Tā vien varētu domāt – kas gan tas tirgus tāds īpašs ir, taču, kamēr lielākā daļa Rīgas mikrorajonu tirdziņi, kas agrāk bija galvenā iepirkšanās vieta, aizgājuši pa burbuli, Lubānas tirgus plaukst un zeļ. Ja piever acis uz kontingentu, ko tomēr arī varam uzskatīt par sava veida kultūras sastāvdaļu, Lubānas tirdziņā atradīsi, piemēram, unikālo butcher shop, kurā iegādāties svaigu halal gaļu.

Alus veikals “Miestiņš”

Kurš gan būtu domājis, ka starp vienveidīgajām daudzstāvu mājām Ilūkstes ielā atrodas Baltijā lielākais izlejamo alu veikals “Miestiņa nams”? It kā maza būdiņa, bet, ak, kā mazs cinītis gāž lielu vezumu – tajā drusku grādīgo dzērienu cienītājiem iespējams iegādāties vairāk nekā 40 alus un citu dzērienu šķirnes, kas, pateicoties īpašajiem uzglabāšanas apstākļiem, iepriecina ar pirmklasīgu garšu.

Veselības uzlabošanas komplekss “Pirts Nr.1”

Izrādās, ka Pļavniekos atradīsi ne tikai Baltijā lielāko izlejamo alu veikalu, bet arī Baltijā lielāko malkas pirti. “Pirts Nr.1” piedāvā atpūtu pirtiņās un aukstajā baseinā, kā arī dažādas masāžas un Šarko dušu. Uz vietas iespējams iegādāties bērza, eikalipta, ozola vai Kanādas ozola pirts slotiņu, savukārt pēc kārtīga pēriena remdēt izsalkumu varēsi blakus esošajā restorānā, izvēloties šefpavāra īpašo plovu, šašliku, dolmu vai kādu citu uzbeku nacionālās virtuves ēdienu. Ņem vērā – šajā pirtī sievietes un vīrieši dodas atsevišķi, tādēļ pretējā dzimuma plikumus neredzēt kā savas ausis.

Nostalģija picērijā “Jānītis”

Jau maķenīt pāri Pļavnieku robežai, Dreiliņos, atrodas viena no pirmajām picērijām Latvijā, kas atvērta tāltālajā 1991. gadā – picērijas dzimtene ir Čikāga, tādēļ jau no pirmās picērijas pastāvēšanas dienas līdz pat šim brīdim pica tiek gatavota pēc īpašiem amerikāņu knifiņiem, ļaujot nobaudīt autentisku un gardu maltīti gan tiem, kuri, garām braucot, ceļa malā vienkārši vēlas aši iekost, gan tiem, kuri uz “Jānīti” dodas baudīt kultūrvēsturisko mantojumu.

Jaunais tirdzniecības centrs SĀGA

Ja Dreiliņu aplī pabrauksi drusku tālāk, nonāksi vietā, kur vēl pirms dažiem gadiem bija tikai pļavas, meži un vien dažas ēkas, taču šobrīd atrodas industriāls rajons ar vairākiem tirdzniecības milžiem, tostarp “Ikea”, kur latviešu cilvēks vidēji pavada vairākas stundas, taču mājās nāk nopircis vienu vienīgu zupas kausu un ar skandināvu gaļas bumbiņām vēderā. Turpat netālu atrodas arī SĀGA – pavisam jauns un svaigs tirdzniecības centrs, kurā neatradīsi tradicionālos apģērbu veikalus, bet gan, piemēram, Latvijā vienīgo sporta un atpūtas apģērbu, apavu un inventāra veikalu “Decathlon”, bērnu preču veikalu “Baby City Toy City”, “Būvniecības ABC”, dārzkopības veikalu “Hortes”, kā arī modernu food court zonu, kurā mieloties ar ēdienu dažādām gaumēm – hinkaļiem, jūras veltēm, zupām, burgeriem un citiem.

Pastaigu taka gar Ulbrokas ezeru

Ja esi Pļavniekos (patiesībā – jebkur, kur kursē 51. autobuss), lec iekšā Rīgas satiksmes mersedesā un, braucot līdz pieturai Institūts (vai Ulbroka), dodies aptuveni kilometru garā pastaigā caur mežu gar ainavisko Ulbrokas dzirnavu ezeru! Vasarā ezers ir feina vietiņa piknikam un veldzējošām peldēm, savukārt pastaiga būs lieliska izvēle jebkurā gadalaikā, arī ar bērnu ratiņiem. Tāpat takā pieejams arī rotaļlaukums bērniem, šķēršļu un aktivitāšu trase, āra trenažieri un, galu galā, svaigs un spirgts gaiss, ko baudīt vien 20 minūšu attālumā no Rīgas centra. Turpat netālu vari doties apskatīt arī Līgo parku, kas veltīts latvju zīmju godināšanai, paglaudīt un pabarot zvēriņus piemājas zoodārzā “Brieži” vai ļauties austrumu kultūras šarmam restorānā “Azerbaidžāna”.

Ja esi no Purvciema vai Pļavniekiem, komentāru sadaļā padalies, ko vēl iesaki redzēt, piedzīvot un sajust tieši šajās Rīgas apkaimēs!

Mīlestībā no sirds un no rajona,
Tavs Pērkam Kopā